💡 نحوه انجام استعلام برند+راهنما و توضیحات کامل
امتیاز شما به این مطلب ؟
4.2/5 - (5 امتیاز)

برای اینکه برند خود را به ثبت برسانید ، قبل از آن نیاز هست استعلام برند خود را در بین برندهای ثبت شده جستجو کنید . این اولین قدم در ثبت برند می باشد .

از دو طریق امکان استعلام برند برای شما وجود دارد .

  • روش اول : جستجو و استعلام برند ، توسط کارشناسان ثبت اریکه و تماس با شما
  • روش دوم : وارد شدن به وب سایت ” مرکز مالکیت معنوی ” و جستجوی عنوان برند موردنظر.
  • روش سوم : وارد شدن به روزنامه رسمی و جستجوی اسم برند

استعلام برند از طریق ثبت اریکه

جهت استعلام ثبت برند خود بصورت کاملا رایگان می توانید با کارشناسان ثبت اریکه تماس بگیرید و اسم برند و همچنین حوزه فعالیت خود را بیان کنید . کارشناسان بعد از بررسی تخصصی و در سریعترین زمان با شما تماس گرفته و امکان ثبت آن و شرایط و مراحل آن را کامل توضیح می دهند .

در کل این حالت در زمانی کوتاه کاملا متوجه می شوید که آیا میتوانید این برند را ثبت کنید و یا اینکه باید بفکر نام برند دیگری باشید .

جستجوی برند از طریق سامانه اداره مالکیت معنوی

برای استعلام برند خود از طریق سامانه اداره مالکیت معنوی باید مراحل زیر را طی کنید :

مرحله اول) ورود به سامانه

در این مرحله شما باید وارد یکی از صفحات مربوط به سامانه اداره مالکیت معنوی شوید . آدرس صفحه مورد نظر را به صورت لینک قرار می دهیم :

مرحله دوم) پر کردن فرم مربوطه

پس از ورود به صفحه مربوطه یک فرمی تحت عنوان ” جستجو در پرونده های علائم تجاری ” مشاهده می کنید . در این فرم که تصویر و توضیحات بخش های اصلی آن برای شما قرار می دهیم باید اطلاعات مربوط به نام برند خود را وارد کنید .

استعلام برند

در این فرم ما فقط نیاز است که اطلاعات پایه جستجو خودمان را فقط وارد کنیم .

  • بخش عنوان علامت : دقیقا عین عنوان علامت خودتان را وارد می کنید .
  • بخش تطابق بر مبنای : گزینه ” در عنوان علامت، مشابه عبارت وارد شده وجود داشته باشد. ” را انتخاب می کنید .
  • بخش طبقه بندی کالا : با کلیک بروی مشاهده طبقه بندی کالا ، طبقه حوزه کاری خود را تیک زده ( میتوانید بیش از یک طبقه هم انتخاب کنید ) و در نهایت بروی دکمه ثبت طبقات انتخاب شده کلیک کنید .
  • قسمت های مربوط به طبقه بندی تصویر ، شماره ثبت ، شماره اظهارنامه ، وضعیت اظهارنامه را به همان صورت قرار می دهیم و چیزی پر نمی کنیم .
  • در نهایت در انتهای فرم کد امنیتی خود را وارد می کنیم و بروی جستجو کلیک می کنیم .

به عنوان مثال ما در این جا عبارت ” ساویز ” در جستجو کردیم که برای ما نزدیک به 16 جستجو در طبقات مختلف نمایش داد .

در صورتی که تشابه و یا عین کلمات مورد نظر شما ثبت شده بود ، دلسرد نشوید ! چون فرایند ثبت برند یک موضوع کاملا تخصصی و حرفه ای می باشد و نیاز به تجربه بالا دارد ، برای همین کارشناسان ثبت برند معمولا روش هایی برای ثبت برندهای مشابه به شما پیشنهاد می دهند . برای همین حتما پیشنهاد می کنیم که اگر حتی از طریق سامانه مالکیت معنوی استعلام برند خود را گرفته اید و تشابه وجود داشت با کارشناسان ثبت اریکه در تماس باشید تا به شما پیشنهاد و مشاوره کامل تری بدهند تا شاید امکان ثبت برند مربوطه وجود داشته باشد .