🚨 شروط مهم دریافت بخشودگی مالیاتی در سال 1401
امتیاز شما به این مطلب ؟

در این مقاله به بررسی مسئلۀ بخشودگی مالیاتی می‌پردازیم. مؤدیان در صورت عدم انجام وظیفۀ قانونی پرداخت مالیات و امور مالیاتی مشمول جریمۀ مالیاتی خواهند شد. دلایل اعمال جریمۀ مالیاتی شامل موارد عدم پرداخت یا پرداخت به موقع مالیات، عدم ارائۀ به ‌موقع اظهارنامۀ مالیاتی، عدم صحت اطلاعات مندرج در اظهارنامه مالیاتی و ارائۀ صورت‌های مالی نادرست و غیره می‌شوند.

قانون‌گذار برای هریک از تخلفات مالیاتی، متناسب با نوع جرم، شرایط، ابعاد و نوع کسب‌وکار و همچنین ابعاد تخلف، مجازات مختلفی در نظر گرفته است. به مؤدیان توصیه می‌‌شود که در این مواقع از کمک مشاورین مالیاتی اسفاده کنند تا بتوانند با ارائۀ لوایح دفاعیه مالیاتی در هیئت حل اختلاف و با پیگیری پرونده مالیاتی، از حق خود دفاع نمایند.

اما گاهی تخلف صورت گرفته قابل دفاع نیست و مؤدی متخلف ملزم به پرداخت جریمه می‌شود. سازمان امور مالیاتی در این زمان‌ها برای حل این مسئله بخشودگی‌هایی را متناسب با نوع کسب‌وکار و ابعاد آن درنظر می‌گیرد. این بخشودگی‌ها و نحوۀ برخورداری از آن‌ها شرایط و قوانین خاصی دارد. بخشودگی‌های مالیاتی شامل جرایم مرتبط با مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ازش افزوده می‌شوند.

سوابق مالیاتی خوب و خوش‌‌حسابی مالیاتی مؤدیان یکی از اصلی‌ترین شروط برخورداری از بخشودگی‌های مالیاتی است. البته لازم به ذکر است که تمامی جرائم مالیاتی در قانون شامل بخشودگی نمی‌شوند.

شروط دریافت بخشودگی مالیاتی

مهم‌ترین هدف بخشودگی‌ مالیاتی حمایت از مشاغل و کسب‌وکارها در حوزه‌های تولیدی، صنعتی و اقتصادی است. دستورالعمل بخشودگی‌های مالیاتی به طور سالانه توسط سازمان امور مالیاتی و با توجه به شرایط اقتصادی کشور و فضای کسب‌وکار اعلام می شود.

بخش‌های تولیدی مهم و فعالان تأثیرگذار اقتصادی در این دستورالعمل مورد توجه جدی هستند تا کسب‌وکارهای مفید در توسعه و رشد اقتصادی کشور از حمایت‌های دولتی بی‌بهره نمانند. موارد بخشودگی مالیاتی ممکن است به طور سالانه تغییراتی داشته باشند. سقف بخشودگی‌های مالیاتی نیز برای هر سال متفاوت است. برای مثال این سقف در سال ۹۹ معادل ۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال بود و در سال ۱۴۰۰ معادل ۶۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال اعلام شده است.

شروط دریافت بخشودگی‌های مالیاتی

دستورالعمل بخشودگی مالیاتی سالیانه

مؤدیان مالیاتی برای کسب اطلاع از نحوۀ دریافت بخشودگی مالیاتی باید به پیچیدگی‌‌ها و ابهامات موجود در بخشنامه‌‌های سالیانۀ مرتبط با دستورالعمل اعمال بخشودگی مالیاتی توجه جدی داشته باشند و در صورت نیاز از کارشناسان مالیاتی مشاوره و کمک دریافت کنند. به عنوان مثال مادۀ ۸ دستورالعمل بخشودگی مالیاتی ۱۴۰۰ بیان می‌کند:

جرایم موضوع مادۀ (۱۶۹) مکرر قانون مالیات‌های مستقیم برای عملکرد سال 91 لغایت 94 مشروط به پرداخت بدهی قطعی آن سال و برای عملکرد سال‌های 95 تا 99 مشروط به پرداخت بدهی قطعی و ارسال فهرست معاملات است. اگر تمام یا بخشی از فهرست معاملات بنا به دلایلی خارج از اختیار مؤدی باشد، اختیار بخشودگی جرایم مربوطه، به شرط پرداخت مانده بدهی قطعی عملکرد سال مربوطه، با مدیران کل امور مالیاتی است.

طبق این ماده، مؤدیان یا وکلای آن‌ها باید بر تمامی مواد قانون مالیات‌های مستقیم که در ۴ فصل و بیش از ۲۰۰ ماده ارائه شده، تسلط کافی داشته باشند.

دستورالعمل بخشودگی‌های مالیاتی

جرایم مالیاتی غیرقابل بخشش

گروهی از جرایم مالیاتی غیرقابل بخشش هستند. در قوانین مالیاتی، فصل هفتم از باب چهارم قانون مالیات‌های مستقیم مواد مربوط به جرایم مالیاتی را تشریح می‌کند. در میان این مواد که شامل مواد ۱۸۹ تا ۲۰۲ می‌شوند، مادۀ ۱۹۲ به جرائم غیرقابل بخشش می‌پردازد. این ماده بیان می‌دارد:

در تمام مواردی که او یا وکیل او که به ‌موجب مقررات این قانون برای پرداخت مالیات مکلف به تسلیم اظهارنامۀ مالیاتی است، نسبت به تسلیم آن در موعد مقرر اقدام نکند، مشمول جریمه غیرقابل بخشودگی معادل سی‌ درصد مالیات متعلق به اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع این قانون و ده‌ درصد مالیات متعلق به سایر مؤدیان است.

حکم این ماده در مورد درآمدهای کتمان ‌شده در اظهارنامه‌های تسلیمی و یا هزینه‌های غیرواقعی نیز جاری است. بنابراین سه جرم شامل بخشودگی مالیاتی نمی‌شوند که شامل عدم تکمیل و ارسال اظهارنامۀ مالیاتی در مهلت زمانی مشخص شده، کتمان درآمدهای کسب شده و اعلام هزینه‌های غیرواقعی هستند.

باید توجه کرد که ممکن است موارد ذکر شده به طور غیرعمد رخ دهند و صاحبان مشاغل به صورت ناخواسته هزینه‌ها یا درآمدهای سال مالی خود را دقیق و مطابق قانون اعلام نکنند. به همین دلیل به مؤدیان مالیاتی توصیه می‌شود که در صورت عدم دانش کافی برای تکمیل و ارائۀ اظهارنامۀ مالیاتی و تنظیم صورت‌های مالی از کمک مشاوران مالیاتی استفاده کنند.

جرایم مالیاتی غیرقابل بخشش

جمع‌بندی

در پایان مقاله باید ذکر کنیم که جرایم مالیاتی گاهی می‌توانند خساراتی غیرقابل جبران برای کسب‌وکارها به ‌همراه داشته باشند. علاوه بر این دریافت بخشودگی مالیاتی نیز مبتنی بر شروطی است که مؤدیان مالیاتی باید از آن‌ها آگاهی داشته باشند.
بنابراین اگر مؤدیان مالیاتی دانش کافی در مورد قوانین مالیاتی، موارد بخشودگی‌های مالیاتی و شروط آن‌ها نداشته باشند باید برای جلوگیری از وقوع جرمی ناخواسته به کمک مشاوران

مالیاتی، امور مالیاتی خود را مدیریت کنند. مشاوره مشاوران مالیاتی به صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا به موقع به تعهدات مالیاتی‌شان عمل کرده یا با رعایت شروط از بخشودگی‌های مالیاتی بهره‌مند گردند.

کارشناسان ثبت اریکه همراه شما هستند تا پاسخگوی سؤالات شما در این زمینه باشند.

 

سوالات متداول

01 سقف بخشودگی مالیاتی سال ۱۴۰۰ چقدر است؟
سقف بخشودگی مالیاتی در سال ۱۴۰۰ معادل ۶۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال اعلام شده است.
02 دستورالعمل بخشودگی‌های مالیاتی توسط چه سازمانی انجام می‌شود؟
دستورالعمل بخشودگی‌های مالیاتی به طور سالانه توسط سازمان امور مالیاتی و با توجه به شرایط اقتصادی کشور و فضای کسب‌وکار اعلام می شود.
03 بخشودگی مالیاتی شامل جرایم مرتبط با چه چیزهایی است؟
بخشودگی‌های مالیاتی شامل جرایم مرتبط با مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ازش افزوده می‌شوند.