ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی
امتیاز شما به این مطلب ؟

ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی : در همین ابتدا می‌توان گفت که اصولاً دنیای بدون برندها، امکان‌پذیر نیست. لحظه‌ای را تصور کنید که قرار است در یک فروشگاه، محصولات مختلفی را خریداری کنید. هیچ کدام از این محصولات دارای هیچ برند و نشانه‌ی خاصی نیستند. آیا برای شما انتخاب بین این محصولات مقدور است؟ واضح است که جواب شما به این سؤال “خیر” است.

در واقع این برندها هستند که کار شما را برای تشخیص محصولات مختلف از یکدیگر، آسان می‌کنند. حال که از اهمیت برندسازی آگاه شدید، خوب است بدانید که برندهای انتخابی توسط شرکت‌های تولید کننده محصولات شوینده و بهداشتی، باید به مرحله ثبت نیز برسند. یعنی از آن پس انحصاراً به آن محصول به خصوص تعلق می یابند. در بین محصولات مختلف، مواد شونده و بهداشتی از اهمیت برندینگ بیش تری برخوردار هستند و ثبت برند برای آن‌ها ضروری است.

در فروشگاه ها، شما با هزاران برند متنوع از مواد شوینده و بهداشتی رو به رو هستید که همین نام و نشان آن‌ها کار را برای انتخاب آسان‌تر می‌کند. پس ثبت برند برای این محصولات از اهمیت ویژ ه‌ای برخوردار است.  حال ما در این نوشتار قصد داریم مراحل ثبت برند مواد شوینده و شرایط مربوط به آن را بررسی و تحلیل کنیم. پس در ادامه با ما باشید.

برند مواد شوینده بهداشتی چیست؟

آیا تا به حال به این اندیشیده‌اید که برند چیست؟ چر از واژه برند برای هر محصول مختلف، استفاده می‌شود؟ برند در واقع نشانه و علامتی است که هر محصول را اختصاصی و انحصاری می‌کند. در میان مواد و محصولات مختلف، می‌توان گفت در مواد بهداشتی و انواع شوینده‌ها برندینگ اهمیت بالایی دارد.

دلیل آن هم این است که در بازار هزاران شرکت تولید کننده مواد بهداشتی و شوینده وجود دارد که اگر قرار باشد برند، لوگو و نام اختصاری در کار نباشد، انتخاب از بین آن‌ها بسی دشوار خواهد بود. پس با این تعاریف می‌توان این طور نتیجه گیری کرد که برند مواد شوینده و بهداشتی در واقع نام و نشانی است که بر روی بسته بندی آن‌ها ثبت شده و در تبلیغات از آن نام استفاده می‌شود.

همین برند مواد بهداشتی است که به شما کمک می‌کند در هنگام خرید، محصول مورد نظر خود را خیلی راحت و سریع پیدا کنید و محصولات مختلف شوینده را از طریق برند‌های آن‌ها با هم مقایسه کنید.

این مطلب را مطالعه کنید راهنمای ثبت برند

طبقات مربوط به ثبت برند مواد شوینده

طبقه بندی برندها و همچنین علائم تجاری، در واقع دسته بندی آن‌ها بر اساس محصولات و خدماتی است که ارائه می‌دهند. این طبقه بندی برای تسهیل در قانون گذاری برای اشخاص حقیقی و حقوقی انجام می‌شود. مرکزی با نام مالکیت معنوی که یکی از زیر مجموعه‌های اداره ثبت اسناد و املاک کشورمان، ایران، می‌باشد، طبقه بندی برندها را انجام می‌دهد.

 

برای ثبت برند، لوگو و آرم و یا هر نام اختصاری برای محصولات مختلف از جمله مواد شوینده و بهداشتی، باید تأیید این مرکز گرفته شود. قبل از این که برای ثبت برند مواد شوینده اقدام کنید، باید محصولات و یا خدمات خود را از طبقه مربوطه انتخاب کنید. به بیانی ساده‌تر باید مشخص کنید که محصول شوینده تولیدی شما مربوط به کدام طبقه بندی است. در ادامه طبقات مربوط به ثبت برند مواد بهداشتی را برای شما می آوریم.

به طور کلی طبقه بندی کلیه محصولات و خدمات در 45 بند توسط مرکز ذکر شده در بالا انجام می‌شود که طبقات زیر مربوط به ثبت برند مواد شوینده و یا ثبت مواد بهداشتی می‌باشند:

 • طبقه 3: در این طبقه انواع ترکیبات سفید کننده و مواد شوینده لباس قرار می گیرند. هم چنین مواد بهداشتی با هدف تمیز کردن، براق کردن، لکه گیری و یا ساییدن نیز در همین طبقه قرار دارند. مواد بهداشتی و آرایشی مانند انواع صابون ها، لوسیون ها، خمیر دندان ها، روغن‌ها و عطرها نیز در همین دسته هستند.
 • طبقه 5: انواع مواد بهداشتی که برای مصارف پزشکی هستند در این طبقه جای می گیرند. مواد بهداشتی هم چون لوازم زخم بندی، مواد پر کننده دندان، مواد رژیمی، انواع ضد عفونی کننده‌ها و حتی حشره کش‌ها نیز در این دسته جای دارند.
 • طبقه 44: این طبقه در دسته بندی مربوط به خدمات قرار می گیرد. کلیه خدمات بهداشتی و مراقبت‌های زیبایی برای انسان‌ها و حیوانات و البته خدمات کشاورزی نیز در این طبقه قرار دارند.
 • دو طبقه 35 و 39 نیز در دسته طبقات خدمات هستند که به ترتیب شامل تبلیغات و امور اداری تجارت‌ها و در دسته 39 نیز حمل و نقل‌ها و هم چنین بسته بندی محصولات و کالاها قرار می گیرد. (این دو دسته بیش‌تر مربوط به تبلیغات محصولات مختلف از جمله مواد شوینده و بهداشتی می شوند) .

مدارک ثبت برند مواد بهداشتی و شوینده

برای ثبت برند مواد شوینده، این که شما شخص حقیقی باشید و یا شرکت حقوقی، می‌تواند در ارائه مدارک لازم به اداره ثبت، تفاوت ایجاد کند. از همین رو در ادامه، مدارک لازم برای ثبت برند را چه برای شخص حقیقی و چه برای شرکت ها، آورده ایم:

مدارک لازم برای ثبت برند مواد بهداشتی شخص حقیقی

 • تصویری از مجوز فعالیت
 • شماره موبایل به نام شخص صاحب برند
 • تعیین طبقه محصول شوینده و بهداشتی
 • تصویری از علامت تجاری در ابعاد مشخص
 • وکالت نامه وکیل دادگستری
 • داشتن تأیید از دفتر اسناد در رابطه با هویت شخص متقاضی
 • تصویر کارت ملی و شناسنامه شخص حقیقی

مدارک لازم برای ثبت برند مواد شوینده برای شرکت ها

 • شماره تماس مدیر عامل
 • وکالت نامه از وکیل دادگستری
 • تصویر علامت تجاری در اندازه‌ای مشخص
 • تعیین طبقه مورد نظر مواد شوینده و بهداشتی
 • ارائه مجوزهای لازم در زمینه پخش و تولید مواد شوینده و بهداشتی
 • تأییدی از اداره اسناد برای امضا و هم چنین هویت مدیر عامل شرکت
 • تصاویری از مدارک هویتی مدیر عامل شرکت تولیدی مواد شوینده
 • تصویری از مدارک مربوط به تأسیس شرکت و یا تغییرات ایجاد شده در آن

مراحل ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

صاحبین برندهای مواد شوینده و بهداشتی برای ثبت برند خود باید مراحل مختلفی را طی کنند. ما در ادامه این موارد را به ترتیب برای شما آورده ایم:

 1. استعلام از طبقه برند مواد شوینده و بهداشتی
 2. تکمیل اظهارنامه در مرکز مالکیت معنوی با ارائه مدارک گفته شما در بالا (پرینت نمونه برند در ابعاد 6 در 6 و بارگذاری آن در وبسایت این مرکز)
 3. حضور در دفاتر اسناد رسمی و ارائه برگه مرکز مالکیت معنوی به آن اداره
 4. دریافت گواهی امضا و فرم تأیید اطلاعات (گرفتن رمز عبور و نام کاربری از سامانه در همین مرحله)
 5. تأیید برند مواد شوینده و بهداشتی توسط کارشناسان و ریاست اداره مالکیت معنوی و بعد از آن ارسال پیامک برای صاحب برند
 6. تشکیل پرونده فیزیکی و چاپ برند در روزنامه نوبت اول و دوم
 7. تحویل دو نوبت روزنامه رسمی، نسخه‌ای از اظهارنامه علامت تجاری و ده نمونه از برند خود به اداره مالکیت معنوی و دریافت سند ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

نکته قابل توجه این که بعد از چاپ روزنامه اول، شما به مدت 7 روز برای بیان هر گونه اعتراض در زمینه ثبت برند خود فرصت خواهید داشت. هر بار چاپ روزنامه نیز برای شما ارسال می‌شود و اما موضوع دیگری که باید خاطر نشان کنیم این است که ثبت برندهایی که داخل آن ها حروف لاتین وجود داشته باشد، حتماً نیاز به عضویت در اتاق بازرگانی یا دریافت کارت بازرگانی را خواهد داشت.

هزینه ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی

هزینه‌هایی که برای ثبت برند مواد شوینده تولیدی خود باید پرداخت کنید، شامل موارد مختلفی می‌شود که در ذیل به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. هزینه ثبت برند در سال 1400 برای ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی به شرح ذیل می باشد :

 • هزینه اظهارنامه برند در سامانه: هزینه ثبت در یک طبقه حداقل 24 هزار تومان برای شخص حقیقی و 48 هزار تومان برای شخص حقوقی
 • هزینه روزنامه اول: بر اساس شکل و رنگ لوگو از 238 هزار تومان به بالا
 • هزینه حق الثبت برند: برای شخص حقیقی 120 هزار تومان و برای شخص حقوقی 240 هزار تومان
 • هزینه روزنامه دوم:مانند روزنامه اول از 238 هزار تومان به بالا

لازم به ذکر است که هزینه‌های دیگری مانند هزینه مربوط به ثبت برند، استعلام برند، انتقال برند و … نیز در پروسه هزینه ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی ممکن است وجود داشته باشد.

نکته مهم دیگر در رابطه با هزینه‌های مربوط به کاهش و یا افزایش طبقه برند در مراحل مربوط به ثبت برند مواد بهداشتی می‌باشد. دراین رابطه باید بگوییم که شما برای کاهش طبقه، نیاز به پرداخت هزینه نخواهید داشت. البته این تقلیل طبقه یا خدمات در روزنامه چاپ خواهد شد که هزینه چاپ آن نیز با شما می‌باشد.

نتیجه گیری

آن چه در این جا بدان پرداختیم موارد مربوط به ثبت برند مواد شوینده و بهداشتی بود. مدارک و شرایط و همچنین مراحل این پروسه را ذکر کرده و در انتها از هزینه‌های لازم برای ثبت برند نیز سخن به میان آوردیم. شما برای ثبت برند مواد شوینده تولیدی خود باید تمامی این مراحل را طی کرده و مدارک لازم را که در این نوشتار از آن‌ها یاد کردیم در هر لحظه با خود داشته باشید.

در نهایت این که ثبت برند می‌تواند برای شما اعتبار و البته تعهد به طور هم زمان داشته باشد. زین پس برند به صورت کاملاً انحصاری برای شماست و شما نسبت به آن مسئول هستید.

 

سوالات متداول

01 مدت زمان ثبت برند مواد شوینده چقدر است ؟
برای ثبت برند مواد بهداشتی و شوینده حدودا بین 45 روز تا 60 روز زمان نیاز است .
02 اگر حروف برند شوینده من خارجی باشد امکان ثبت وجود دارد ؟
بله . برای این موضوع حتما نیاز است که یکی از موارد کارت بازرگانی یا عضویت در اتاق بازرگانی را داشته باشید .