چگونه سیب سلامت تقلبی🍏 را تشخیص دهیم؟
امتیاز شما به این مطلب ؟
5/5 - (6 امتیاز)

سیب در فرهنگ ما نماد سلامتی و میوه بهشتی است. سازمان غذا و دارو این نماد را برای درج بر روی کالاهای بی‌خطر خود انتخاب کرده است. حال از کجا سیب سلامت تقلبی را از اصل تشخیص دهیم؟ یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل اهمیت این نماد، ایجاد حس اعتماد در مشتری به حساب می‌آید. به طور کلی محصولات باید عاری از هرگونه مواد مضر باشند تا علامت سیب سلامت را بتوانند دریافت کنند.

به گفته سازمان غذا و دارو، هر محصولی باید ویژگی‌های مدنظر این سازمان را داشته باشد تا سیب سلامت به آن تعلق بگیرد. برخی از افراد به جای کسب این نماد از مسیر درست و قانونی آن، سیب سلامت تقلبی بر روی محصولات خود می‌زنند که کاری بسیار غیرانسانی است.

اهمیت استفاده از سیب سلامت اصلی به جای سیب سلامت تقلبی

زمانی که یک کارآفرین از نماد سیب سلامت بر روی محصول خود استفاده می‌کند، به مشتریان خود این پیام را می‌دهد که نه تنها درآمد و سود برای او مهم است، بلکه سلامت هم‌وطنان و خریداران محصول‌اش هم برای او اهمیت دارد. این امر در بلندمدت می‌تواند آمار خرید محصولات تولیدکننده را افزایش دهد و تأثیر فوق‌العاده‌ای بر درآمد او داشته باشد.

وقتی فردی از سیب سلامت تقلبی استفاده می‌کند، به مرور زمان مشخص می‌شود که محصولات او از کیفیت و سلامت کافی برخوردار نیستند و با ضرر مالی مواجه خواهد شد. نماد سیب سلامت از ترکیب رنگ آبی و سبز طراحی شده که لوگوی آن شبیه به سیب است. این نشان بر روی همه محصولات خوراکی که مورد تأیید سازمان غذا و دارو است، به چشم می‌خورد.

همانطور که اشاره کردیم، این نماد نوعی اطمینان بخشیدن به مشتری از جهت سلامت محصول است. شرط لازم و ضروری برای اخذ سیب سلامت این است که محصول مورد نظر مراحل پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را گذرانده باشد. داشتن شرایط مندرج در دستورالعمل‌ها و مقررات تدوین شده توسط سازمان غذا و دارو نیز در اخذ این نماد مهم است.

هدف اصلی سیب سلامت، ارتقای سلامت در جامعه است که با اصلاح الگوی مصرف و افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان از مواد غذایی امکان‌پذیر خواهد بود. شما نیز می‌توانید با پرداخت هزینه اخذ سیب سلامت اقدام به دریافت آن کنید.

اهمیت استفاده از سیب سلامت اصلی

اهمیت استفاده از سیب سلامت اصلی به جای تقلبی

تشخیص ظاهری سیب سلامت تقلبی از نماد اصلی

تشخیص سیب سلامت تقلبی از نماد اصلی، کمی دشوار است. در این قسمت به نکات ظاهری و برجسته استفاده شده در طراحی لوگوی سیب سلامت اصلی، اشاره کرده‌ایم:

 • طراحی لوگوی سیب سلامت با توجه به اینکه در فرهنگ ایرانیان سیب نماد سلامتی است انجام گرفته است. به شکل و طراحی سیب توجه کنید.
 • نماد با استفاده از دو رنگ سبز و آبی طراحی شده است. سبز نماد سلامتی و آبی نماد آرامش و امنیت است. به رنگ‌های به کار رفته در نماد اصلی به خوبی دقت کنید و رنگ‌ها را با هم مقایسه کنید.
 • طراحی مرکز نماد به شکل چشم است. این طراحی بیانگر نظارت و کنترل سازمان غذا و دارو بر سلامت محصولات تولید شده است. حالت این چشم در تشخیص اصلی یا تقلبی بودن نماد کمک می‌کند.
 • سمت چپ لوگوی اصلی با حرف f که حرف اول کلمه food به معنی غذا، طراحی شده است.
 • سمت راست لوگوی اصلی با حرف D که حرف اول drug به معنای دارو، طراحی شده است.
 • در بالای لوگو اصلی یک برگ سبز وجود دارد که نمادی از سیاست رو به رشد سازمان و روند ارتقاء سازمان غذا و دارو است. شکل آن در تشخیص اصلی با تقلبی بودن نماد موثر است.
 • در پایین لوگوی اصلی عبارت IFDA مخفف سازمان غذا و داروی ایران قرار گرفته است.
 • در پایین لوگوی اصلی عبارت سازمان غذا و دارو به عنوان مجری طرح سیب سلامت دیده می‌شود.
 • دقت داشته باشید که اعتبار استفاده از نشان سیب سلامت دو سال است. در صورت حفظ یا بهبود شرایط مساعد برای دریافت نشان، تولیدکننده می‌تواند در این مدت مجدداً آن را تمدید کند.

تشخیص ظاهری سیب سلامت تقلبی

تشخیص ظاهری سیب سلامت تقلبی از اصلی

روش‌های تشخیص سیب سلامت تقلبی

در سال‌های گذشته در زمینه اجرای طرح کنترل محصولات سلامت‌محور اعم از(دارو، غذا، ملزومات و تجهیزات پزشکی، محصولات آرایشی و بهداشتی و…) دستور نصب نماد سیب سلامت روی اجناس صادر شد تا مردم با بررسی این برچسب‌ها از سلامت و امنیت آن‌ها مطمئن شوند.

این نماد باعث می‌شود مشتریان محصولی را با خیال راحت خریداری کنند، اما بعد از مدتی برچسب سیب سلامت تقلبی وارد بازار شد و در بین فروشندگان پخش شد. این نمادهای تقلبی تا جایی پیش رفتند که امروزه بر روی کالاهای قاچاق و نامرغوب درج می‌شوند. گاهی از ظاهر برچسب‌ها می‌توانید به تقلبی بودن آن پی ببرید، اما گاهی تشخیص اصلی یا تقلبی بودن یک نماد ممکن نیست.

توصیه اکید مسئولان سازمان غذا و دارو این است که مردم فقط به ظاهر برچسب اعتماد نکنند. بهتر است مشتریان از روش‌های دیگر برای اطمینان از سلامت محصول استفاده کنند.
یکی از راه‌های کسب اطمینان این است که محصول را از سیستم‌های حقوقی استعلام کنید. در صورت استعلام محصول، کلیه مشخصات مربوطه شامل: نام محصول، تاریخ تولید و انقضا، نام شرکت تولیدکننده یا واردکننده، اصل یا تقلبی بودن کالا در اختیار شما قرار می‌گیرد.

از این رو با توجه به ابعاد خطرناک و گسترده استفاده از محصولات تقلبی به ویژه در حوزه محصولات سلامت محور، این سازمان با هدف تشخیص کالای اصلی از تقلبی اقدام به راه‌اندازی سامانه‌های استعلام محصول کرده است. هر گونه بی‌توجهی در این زمینه، می‌تواند سلامت افراد را به خطر بیاندازد.

روش‌های استعلام سیب سلامت

 1. یکی از روش‌های تشخیص سیب سلامت تقلبی، مراجعه به سامانه اینترنتی سازمان به نشانی www.ttac.ir است. پس از ورود به سامانه اینترنتی بر روی گزینه استعلام کلیک کرده و uid محصول را در کادر مربوطه وارد کنید. گزینه جستجو را انتخاب کرده و منتظر نتیجه باشید.
 2. در این روش کد 16 رقمی درج شده روی بسته بندی محصول را به شماره 20008822 ارسال کنید. پیامی با مضمون تأیید یا عدم تأیید کد ارسال شده، برای شما فرستاده می‌شود. اگر بعد از 10 دقیقه پاسخی دریافت نکردید، دوباره کد را ارسال کنید.
 3.  افراد می‌توانند به سایت سازمان غذا و دارو به نشانی ttac.fdo.gov.ir مراجعه کنند. برنامه‌ای در اختیار خریداران کالاهای سلامت محور قرار می‌گیرد که محصولات را کنترل و بررسی می‌کنند. با نصب اپلیکیشن کنترل اصالت تی تک (ttac) بر روی تلفن همراه خود، می‌توانید محصولات خود را در مدت زمان کوتاه استعلام کنید.

روش‌های استعلام سیب سلامت

روش استعلام سیب سلامت

جمع‌بندی

بعضی افراد به دلیل نداشتن شرایط لازم اخذ نماد سیب سلامت، دست به کارهای غیرقانونی مثل درج سیب سلامت تقلبی بر روی محصولات خود می‌زنند. این کار، سلامت بسیاری از هموطنان را به خطر می‌اندازد و کاری غیراخلاقی به شمار می‌آید. اهمیت سیب سلامت در این است که مصرف‌کننده می‌تواند در استفاده از محصولات دارای این نماد از نظر ایمنی و سلامت مطمئن باشد.

اگر شما نیز در این راستا محصولاتی تولید می‌کنید می‌توانید  با آگاهیی از شرایط اخذ سیب سلامت اقدام به دریافت آن کنید. شما می‌توانید در صورت بروز عوارض جانبی یا هر مشکلی، با مراجعه به سازمان غذا و دارو، از تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان این محصولات شکایت کند. در این مقاله روش‌هایی برای تشخیص نماد اصلی از تقلبی برای شما عزیزان گفته شد. در صورت مفید بودن این مطلب می‌توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

01 حرف F و D در سیب سلامت به چه معنا است؟
F مخفف FOOD به معنای غذا و D مخفف DRUG به معنی دارو است.
02 مخفف سازمان غذا و داروی ایران چیست؟
IFDA
03 برای استعلام سیب سلامت کد ۱۶رقمی روی بسته‌بندی محصول را به چه شماره‌ای ارسال کنید؟
در این روش کد 16 رقمی درج شده روی بسته بندی محصول را به شماره 20008822 ارسال کنید.