هزینه ثبت برند
امتیاز شما به این مطلب ؟
4.2/5 - (5 امتیاز)

هزینه ثبت برند : به طور کلی برند و یا نام تجاری در دنیای کسب و کار دقیقاً همان نامی است که شما به صورت لاتین و غیرلاتین با آن شروع به فعالیت می‌کنید و با آن نام در ذهن مخاطبین خود ماندگار می‌شوید. ثبت این برند مزیت‌های فراوانی دارد و باعث می‌شود شما با آن در ذهن مخاطب ماندگار شوید. استفاده از برند به معنای استفاده از انحصار یک امتیاز از یک کالا یا خدمات خاص است. در حقیقت شما با ثبت برند حق سوء استفاده یا کپی را از محصول و کالای خود سلب می کنید.

در واقع و به طور خلاصه برند همان نام یا علامت تجاری شما است. در این راستا بسیاری از شرکت‌ها و کارآفرینان همیشه این سوال را ذهن دارند که خلاصه هزینه ثبت برند چقدر است؟ بسیاری سوال دارند که هزینه ثبت برند در سال 1400 چقدر است؟ ما در این مقاله به طور کامل صفر تا صد هزینه‌های ثبت برند را برای شما بیان خواهیم کرد.

هزینه ثبت برند در سال 1400

به طور کلی و خلاصه هزینه‌ ثبت برند به چهار دسته کلی تقسیم‌ بندی می‌شود که به صورت کامل در ادامه آنها را بیان کردیم. به عبارتی شما برای به ثبت رساندن برند خود باید در چهار مرحله هزینه پرداخت کنید.

1.تکمیل مدارک و ثبت نام اولیه

هزینه تکمیل و ثبت نام اولیه در سامانه اداره مالکیت معنوی ، توسط کارشناسان خبره و مجرب ثبت اریکه مبلغ 400 هزار تومان می باشد . در این مرحله کارشناسان استعلام برند شما با توجه به اسم و شکل برند و همچنین طبقاتی که نیاز به ثبت دارد را انجام می دهند و امکان میزان موفقیت ثبت آن را در کوتاه ترین زمان به شما اطلاع می دهند . در صورت امکان ثبت آن برند کارشناسان از شما مدارک و مجوزهای لازم را تحویل گرفته و به صورت کاملا اصولی بهمراه ارائه توضیحات دقیق درون سامانه بار گزاری می کنند .

2.هزینه ثبت اظهارنامه برند در سامانه

جهت ثبت برند در گام نخست باید ابتدا در سایت اداره مالکیت معنوی عضو شوید و سپس مدارک ثبت برند را در این سایت بارگذاری نمایید. (مقاله ما در خصوص مدارک ثبت برند را حتما مورد مطالعه قرار دهید.) در این مرحله از باید هزینه‌ ای را پرداخت نمایید. در واقع اولین هزینه در این مرحله از کافرما گرفته خواهد شد. در این قسمت هزینه ثبت برند براساس طبقات و شخص حقیقی و حقوقی کاملاً متفاوت است. به عنوان مثال هزينه اظهار برند در يك طبقه حداقل ٣٠٠هزار تومان است و هرچه ميزان طبقات و ريز كالاهای انتخابي بيشتر شود به همان اندازه واریزي هاي دولتي و هزینه ثبت اظهارنامه افزایش می یابد .

هزینه اولیه ثبت اظهارنامه در ازای یک طبقه

هزینه های مربوط به اظهارنامه های حقیقی و حقوقی با توجه به تعداد طبقات و همچنین ریز کالاهای انتخابی شما در آن حوزه متفاوت می باشد . اما معمولا بطور کلی بین حدود 400 هزار الی 800 هزار تومان می باشد .

 • اگر متقاضی شخص حقیقی باشد در این مرحله باید مبلغی بین  400 الی 600 هزار تومان را پرداخت نماید.
 • اگر متقاضی در این مرحله شخص حقوقی باشد در این مرحله باید مبلغی بین  500 الی 700 هزار تومان را پرداخت نماید.

هزینه مربوط در هر طبقه اضافی

 • اگر فرد درخواست‌ کننده حقیقی باشد به ازای هر طبقه اضافی باید هزینه‌ای معادل 30.000 تومان است.
 • اگر فرد درخواست‌ کننده حقوقی باشد به ازای هر طبقه اضافی باید هزینه‌ای معادل با 40.000 تومان را پرداخت کند.

2.   هزینه آگهی تقاضای ثبت برند (یا همان روزنامه اول)

پس از اینکه اظهارنامه توسط کارشناس اداره مالکیت بررسی شد و ثبت آن را بلامانع اعلام شد، باید آگهی تقاضای برند را در روزنامه رسمی به چاپ برسانید. هزینه‌ ها در این مرحله به شرح زیر است:

هزینه‌ روزنامه متفاوت است و یک میزان حداقلی و حداکثری دارد. هزینه آگهی تقاضای ثبت برند در این مرحله از 300.000 هزار تومان شروع می‌شود به بالا و این مبلغ تا 700.000 تومان نیز می رسد. شاید سوال باشد که چرا این عدد متغییر است؟ هزینه روزنامه اول با توجه به سیاه و سفید بودن یا رنگ بودن لوگو، میزان خطوط و تعداد طبقات و کالاها متفاوت خواهد بود. اما این هزینه بصورت کلی بین 300 هزار تومان تا 700 تومان متغییر است.

3. هزینه حق الثبت برند:

هزینه بعدی مربوط به حق الثبت برند در سایت است. هنگامی که شما درخواست روزنامه اول را می‌ دهید پس از یک ماه از چاپ آگهی علامت تجاری باید یک هزینه‌ای را به عنوان حق الثبت در سایت پرداخت کنید. این هزینه نیز متفاوت خواهد بود چرا که به طبقات و کالاها بستگی دارد و بالا رفتن طبقات مسلماً این هزینه بیشتر خواهد شد. همچنین این هزینه برای متقاضی بسته به حقیقی و حقوقی بودن نیز متفاوت است. اما به طور کلی هزینه حق الثبت به شرح زیر خواهد بود:

هزینه مربوط به حق الثبت در ازای یک طبقه برای اشخاص حقوقی و حقیقی بین 100.000 هزار تومان تا 300.000 هزار تومان خواهد بود. نکته قابل توجه این است که این هزینه متغییر بوده و با اضافه شدن هر طبقه اضافی مبلغی مازاد بر مبلغ فوق اضافه خواهد شد.

4. هزینه آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی (آخرین هزینه):

پس از اینکه هزینه حق الثبت برند را پرداخت کردید برای اعلام نهایی به عموم باید دومین یا آخرین آگهی را به چاپ برسانید. این هزینه مانند اولین ثبت آگهی مبلغ مشخصی ندارد و یک مبلغ حداقلی که 300.000 هزار تومان است و یک مبلغ حداکثری که 700.000 تومان است را باید پرداخت کنید.

علاوه بر هزینه‌های اصلی بالا که جهت ثبت برند باید حتماً آنها را پرداخت کنید، ممکن است هزینه دیگری را نیز پرداخت کنید.

 • اگر وکیل دادگستری تحویل گیرنده گواهی ده ساله برند شما باشد در این مرحله باید یک مبلغ حق التمبر وکیل را نیز جهت تشکیل پرونده فیزیکی پرداخت کنید.
 • همچنین اگر شما متقضای ثبت برند خارجی باشید، باید علاوه بر هزینه‌های بالا معادل ارزی هزینه ثبت را براساس نرخ رسمی نیز پرداخت کنید.

خوب تا اینجا با هزینه‌ های ثبت برند آشنا شدید شاید برای شما سوال باشد طبقات که در بالا ذکر کردیم به چه معناست و هر طبقه چه چیزی را شامل می‌شود ؟ چرا طبقات بر هزینه ثبت برند تاثیر گذارند؟

طبقات ثبت برند

هنگامی قصد دارید برند خود را به ثبت کنید ، در مسائل آن احتمالاً با این سوال روبرو می‌شوید که برند خود را در چه طبقه‌ی خاصی قصد دارید ثبت کنید؟ برند پیشنهادی شما باید در یک طبقه منحصر به فرد و خاص به ثبت برسد. اما منظور از این طبقه و طبقه‌ بندی در ثبت برند چیست؟ این طبقات با اضافه شدن برروی هزینه ثبت برند تاثیرگذار خواهند بود. به طور کلی منظور از طبقه بندی در ثبت برند این است که محصولات و یا کالای قابل ارائه شما و یا خدمتتان در چه طبقه خاصی قرار دارد؟ این طبقات نشان می‌دهند که برند شما قابلیت ثبت در چه طبقه‌بندی را دارد؟

در کل ما می‌ توانیم برند و علامت تجاری خود را در 45 طبقه مختلف به ثبت برسانیم ، که در ادامه این طبقات را برای شما لیست کرده ایم .

 • طبقه 1 : مواد شیمیائی مورد استفاده در صنعت ، علوم و عکاسی و همچنین در کشاورزی، باغبانی و جنگلبانی;رزین های مصنوعی پردازش نشده ، پلاستیک های پردازش نشده; کودهای گیاهی; ترکیبات اطفاءحریق;مواد آبکاری و لحیم کاری;مواد شیمیائی
  برای نگهداری مواد غذائی;مواد دباغی;چسب های مورد استفاده در صنعت;
 • طبقه 2 : رنگ ها ، روغن جلاها ، لاک ها (لاک و ا لکل ها); محافظت کننده ها در مقابل زنگ زدگی و جلوگیری کننده ها از فاسد شدن چوب و رنگ کننده ها; مواد شیمیائی تثبیت کننده رنگ; رزین ها یا صمغ های طبیعی خام; فلزات به صورت پودر یا
  ورق برای نقاشان ، دکوراتورها ، چاپگرها و هنرمندان.
 • طبقه 3 : ترکیبات سفید کننده و سایر مواد برای استفاده در رخت و لباس شوئی; ترکیبات مخصوص تمیز کردن، براق کردن ، رنگ زدائی لکه گیری و صیقل دادن و سائیدن. صابون ها; عطریات ، روغن های با اسانس ، مواد آرایشی و لوسیون های مخصوص مو;
  دندان شویه ها و خمیردندان‌ها.
 • طبقه 4 : روغن های صنعتی و نفتی و گریس ها; روان کننده ها; گردگیرها، مرطوب کننده ها و ترکیبات مخصوص وصل. سوخت ها (شامل سوخت موتور) . مواد روشنائی و شمع ها و فتیله ها برای روشنائی
 • طبقه 5 : مواد داروئی و دامپزشکی; ترکیبات بهداشتی برای (اهداف پزشکی ; برای مواد رژیمی و تغذیه ای برای استفاده در مصارف پزشکی یا دامپزشکی، غذای کودکان; مکمل های رژیمی و تغذیه ای برای انسان و حیوانات; انواع گچ برای مصارف پزشکی ، لوازم زخم بندی (پانسمان); مواد مخصوص پرکردن دندان، موم دندان سازی; ضدعفونی کننده ها; ترکیبات برای نابود سازی حشرات موذی; قارچ کش ها، علف کش ها.
 • طبقه 6 : فلزات معمولی و آلیاژهای آن ها; مواد ساختمانی فلزی; ساختمان های فلزی قابل حمل و نقل و انتقال; مواد فلزی خطوط راه آهن; کابل ها و سیم های غیر الکتریکی انواع سیم ها از فلزات معمولی;آهن آلات، اقلام کوچک سخت افزار فلزی;
  انواع لوله و تیوب فلزی (مجراهای فلزی); گاوصندوق ها;کالاها از فلز معمولی که در طبقات دیگر ذکر نشده اند; سنگ های معدنی فلزات.
 • طبقه 7 : ماشین ها و ماشین آلات (ابزار ماشین); انواع موتورها (به غیر از موتورها برای خودروها و وسایل نقلیه زمینی); اتصالات مربوط به ماشین آلات و قطعات انتقال نیرو (غیر از موارد مربوطه به خودروهای زمینی); ابزار کشاورزی (غیر از
  ابزاری که با دست کار می کنند); ماشین های جوجه کشی، دستگاههای اتوماتیک فروش که با سکه کار می کنند
 • طبقه 8 : ابزار آلات و وسایل دستی (با کارکرد دستی) کارد و قاشق و چنگال، اسلحه کمری ، تیغ ها
 • طبقه 9 : تجهیزات علمی،مسافت یابی،مساحی،الکتریکی،عکاسی،سینمائی،بصری،وزن کردن،اندازه گیری،علامت دادن،بازرسی وچک کردن،نجات ازمرگ،وابزارهای کمک آموزشی،ابزارهای ضبط صوت،انتقال وتکثیرمرتبط ،باصداوتصویر،حافظه های مغناطیسی،دیسکهای
  ضبط ،ماشین های فروش خودکار،ماشینهای فروش
 • طبقه 10 : دستگاه ها و وسایل جراحی ، پزشکی، دندان سازی و دامپزشکی ، دست و پای مصنوعی ، چشم و دندان مصنوعی;اقلام ارتوپدی;مواد مخصوص بخیه زنی.
 • طبقه 11 : دستگاه های مخصوص روشنائی ، گرمایشی، مولد بخار ، آشپزی (طبخ) ، تبرید(سردکننده)، خشک کن ، تهویه، تأمین و ذخیره آب و اهداف و مصارف بهداشتی
 • طبقه 12 : خودروها (وسایط نقلیه); دستگاه های حمل و نقل زمینی ، هوائی یا آبی
 • طبقه 13 : سلاح های گرم: مهمات و پرتابه ها (موشک، راکت، خمپاره و غیره); موادمنفجره; مواد و وسایل آتش بازی.
 • طبقه 14 : فلزات گرانبها و آلیاژهای آن ها و کالاهای ساخته شده یا روکش شده از آن ها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند; جواهرات ، سنگ های قیمتی; وسایل ساعت سازی و زمان سنجی.
 • طبقه 15 : آلات موسیقی
 • طبقه 16 : کاغذ ، مقوا و کالاهای ساخته شده از آنها که در طبقه های دیگر ذکر نشده اند;کار چاپ شده;لوازم صحافی;عکس;لوازم التحریر;چسب ها برای مصارف تحریری یا خانگی;لوازم نقاشی;قلم موهای نقاشی;ماشین های تحریر ملزومات دفتری
  (باستثنای مبلمان);لوازم آموزشی و تدریسی (باستثنای دستگاه ها);لوازم پلاستیکی برای بسته بندی (که در سایر طبقات ذکر نشده باشند);حروف چاپ;کلیشه های چاپ
 • طبقه 17 : لاستیک ، گوتا پرچا (نوعی کائوچو) ، صمغ ، پنبه نسوز ، میکا و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده اند;پلاستیک ها به شکل پرس شده و با فشار از قالب عبور داده شده برای استفاده در ساخت سایر کالاها;
  مواد بسته بندی ، در پوش گذاری، انسداد و عایق بندی;- لوله های قابل انعطاف غیر فلزی.
 • طبقه 18 : چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات ذکر نشده اند; پوست حیوانات،چمدان ها و کیف و کیسه های مسافرتی; چترها ، چترهای آفتابگیر و عصاهای مخصوص راه رفتن;شلاق ها ، زین و یراق و زین برگ و سراجی.
 • طبقه 19 : مصالح ساختمانی (غیر فلزی); لوله های غیر فلزی سخت و غیرقابل انعطاف برای استفاده در ساختمان;آسفالت، انواع قیر; ساختمان های قابل انتقال غیر فلزی; بناهای یادبود غیر فلزی.
 • طبقه 20 : مبلمان ، آئینه ها و قاب های عکس;کالاهای ساخته شده (که در طبقات دیگر ذکر نشده اند) از چوب ، چوب پنبه ، نی ، بامبو، حصیر، شاخ، استخوان، عاج ، استخوان آرواره نهنگ، صدف، کهربا، پوسته داخلی مرواریدساز صدف مروارید ، پیپ
  ها و چپق‌های کف دریائی و جایگزین های این مواد یا ساخته شده از پلاستیک.
 • طبقه 21 : ظروف خانگی یا وسایل آشپزخانه و ظروف; شانه و اسفنج ها; برس ها (غیر از قلم موها); مواد مخصوص ساخت برس; وسایل برای نظافت و تمیزکاری; سیم ظرفشوئی; شیشه هائی که بر روی آنها کار نشده یا نیمه ساخته اند (باستثنای شیشه های مورد استفاده در ساختمان); شیشه آلات ، اشیاء ساخته شده از چینی و سفال که در طبقات دیگر ذکر نشده اند.
 • طبقه 22 : طناب ها ، ریسمان ، تورها ، چادرها، سایبان ها ، برزنت ها (تارپولین) ، بادبان ها، ساک ها و گونی‌ها و کیسه‌ها (که در طبقات دیگر ذکر نشده اند): مواد لائی و آکندنی (باستثنای لاستیکی یا پلاستیکی);مواد فیبری خام
  برای نساجی;
 • طبقه 23 : انواع نخ و رشته برای مصرف نساجی;
 • طبقه 24 : مصنوعات نساجی و پارچه ای که در طبقات دیگر ذکر نشده اند; روتختی ها; رومیزی ها.
 • طبقه 25 : پوشاک ، پاپوش (کفش) ، پوشش سر.
 • طبقه 26 : انواع پارچه توری و گلدوزی، روبان ها و قیطان ها;دکمه ها ، قلاب ها ، قزن قفلی ها ، سوزن ها و سوزن ته گردها و سوزن خیاطی;گل های مصنوعی.
 • طبقه 27 : فرش ها، قالیچه ها ; پادری ها و مواد مخصوص پادری ها ، حصیرها، لینولئوم و مواد دیگر برای پوشش کف های موجود.قالیچه ها و شیشه های تابلوئی (غیر پارچه ای)
 • طبقه 28 : انواع بازی ها و اسباب بازی ها، وسایل ورزشی و ژیمناستیک که در سایر طبقات طبقه بندی نشده اند;تزئینات برای درخت های کریسمس.
 • طبقه 29 : گوشت ، گوشت ماهی ، گوشت ماکیان و شکار; عصاره های گوشت; میوه ها و سبزیجات پخته شده، خنک شده ، منجمد شده و به صورت کنسرو; انواع ژله ، مرباجات و کمپوت ها; تخم مرغ ، شیر و محصولات لبنی; روغن های خوراکی و چربی های
  خوراکی.
 • طبقه 30 : قهوه ، چای ، کاکائو ، و قهوه مصنوعی; برنج; پیو کا و ساکوز(نشاسته ، نیوک و نشاسته ساگو); آرد و فرآورده های ساخته شده از غلات; نان، نان شیرینی ، شیرینی ها; یخ های خوراکی ; عسل ، ملاس، شکر;مخمر ، پودر شیرینی پزی; نمک;
  خردل; ادویه; سرکه، انواع سس (چاشنی ها); یخ و بستنی
 • طبقه 31 : غلات، محصولات کشاورزی ، باغداری و جنگلی که در طبقات دیگر طبقه بندی نشده اند; حیوانات زنده;میوه و سبزیجات تازه; بذرها; گیاهان طبیعی و گل ها;مواد غذائی مختص حیوانات; مالت (جوانه جو)
 • طبقه 32 : ماءالشعیرها;آب های معدنی و گازدار و سایر نوشابه های غیرالکلی; آب میوه ها و نوشابه های میوه ای;شربت ها و سایر فراورده ها برای ساخت نوشابه ها;
 • طبقه 34 : توتون; اقلام دخانی;کبریت ها
 • طبقه 35 : تبلیغات; مدیریت کسب و کار; مدیریت بازرگانی و تجاری; عملیات دفتری واداری;
 • طبقه 36 : بیمه; امورمالی; امور پولی; امور مربوط به املاک و مستغلات
 • طبقه 37 : ساختمان سازی; تعمیرات; خدمات نصّابی.
 • طبقه 38 : مخابرات از راه دور
 • طبقه 39 :حمل و نقل; بسته بندی و انبار سازی کالاها; ترتیبات مسافرت.
 • طبقه 40 : عمل آوری مواد
 • طبقه 41 : آموزش و پرورش; ارائه آموزش و کارآموزی; تفریح و سرگرمی;ورزش و فعالیت های فرهنگی
 • طبقه 42 : خدمات علمی و فن آوری و پژوهشی و طراحی مربوطه; خدمات مربوط به تجزیه و تحلیل صنعتی و پژوهشی;طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه.
 • طبقه 43 : خدمات مربوط به عرضه اغذیه و نوشیدنی; مسکن و محل اقامت موقت.
 • طبقه 44 : خدمات پزشکی; خدمات دامپزشکی; مراقبت بهداشتی و زیبائی برای انسان ها و حیوانات; خدمات کشاورزی ، باغبانی و جنگلداری.
 • طبقه 45 : خدمات حقوقی; خدمات امنیتی برای حفاظت از اموال و اشخاص; خدمات شخصی و اجتماعی ارائه شده به وسیله دیگران برای رفع احتیاجات افراد

هزینه‌ تمدید برند

پس از یک دوره ده ساله شما باید مجدداً برند خود را تمدید نمایید. این هزینه پس از ده سال با توجه به تورم به وجود آمده و همچنین نوع شخص حقیقی یا حقوقی متفاوت خواهد بود. در صورتی که پس از مدت ده سال فرد در تمدید تاخیر کند، میزان هزینه جریمه به آن اضافه خواهد شد.

جمع‌بندی هزینه ثبت برند

هزینه‌ های ثبت برند یک عدد مشخص و واحد نخواهد بود به همین دلیل بسته به نوع شخص حقیقی و حقوقی و همچنین طبقات و کالا متغییر خواهد بود. از این رو برای بدست آوردن مبلغ دقیق هزینه ثبت برند خود می‌ توانید با مشاورین ثبت اریکه در تماس باشید.

سوالات متداول

01 هزینه ثبت برند 10 ساله چه مقدار می باشد ؟
برند به صورت کلی 10 ساله ثبت می شود . هزینه های مربوط به ثبت برند با توجه به نوع برند و تعداد طبقات و تعداد خطوط روزنامه متفاوت می باشد .
02 هزینه ثبت برند شامل چه مواردی می‌شود؟
تعرفه ثبت برند شامل نوع برند ، اظهارنامه حق الثبت ، دو نوبت آگهی روزنامه رسمی ، تعداد طبقات برند شما می باشد .
03 بهترین راه حل برای اطلاع دقیق از هزینه ثبت برند چیست ؟
برای اینکار کافیست با مجموعه اریکه ایرانیان تماس گرفته و برند مورد نظر خود بهمراه نوع فعالیت خود را برای ما ارسال کنید تا با بررسی کامل کارشناسان هزینه ثبت برند شما را اعلام کنیم . تلفن تماس : 021-22659459